PGL Spring Tavern Tales

hs-players-casters

General info

Between April 24 – 26, the PGL Spring Tavern Tales tournament will bring the best Hearthstone: Heroes of Warcraft  players in the world to Bucharest’s Polyvalent Hall.

32 players will battle in the new Conquest format in the open group phase, but only eight of them will move on in the single-elimination bracket, where they will have to face eight of the best players in the world. 

About the tournament:

  • Dates and venue: 24 – 26 aprilie / Sala Polivalentă, București
  • Match format: 1v1 
  • Open slots via player ticket: 24
  • Open slots via online qualifiers: 8
  • Online international qualifiers registrations: ZOTAC / GosuGamers
  • Tournament format: Conquest (Best of 5) | Two GSL group stages (Stage #1: 8 groups with 4 players each, 1st and 2nd place from each group advance to Stage #2: 4 groups with 4 players each, 1st and 2nd place advance into RO16) -> single elimination bracket with 16 players (8 from the second GSL stage + 8 invited)
  • Prize pool: $10,000 USD
  • Hearthstone World Championship points: 115
  • Prize pool distribution:
    • 1st place: $4,000 USD + 50 HWC points
    • 2nd place: $2,000 USD + 25 HWC points
    • 3rd and 4th place: $1,000 USD + 10 HWC points each
    • 5th – 8th place: $500 USD + 5 HWC points each

Casters:

  • Marcin “Gnimsh” Filipowicz
  • Sebastian “Forsen” Fors

English Stream: PGL – Twitch

Invited players:

  • James “Firebat” Kostesich
  • Petar “Gaara” Stevanovic
  • Aleksandr “Kolento” Malsh
  • Adrian “Lifecoach” Koy
  • Eugene “Neirea” Shumilin
  • Radu “Rdu” Dima
  • Jan “Ek0p” Palys
  • Thijs “ThijsNL” Molendijk

Qualified / Registered:

  • Faramir
  • Dtwo
  • Bestmarmotte
  • GiNEL
  • Xellos
  • Lothar
  • Maverick
  • blackout
  • greensheep
  • vortex
  • Eroth
  • Tataie
  • InnNumberguy
  • Skip
  • Powder
  • Logan
  • Moody
  • Bogdansky
  • Xixo
  • Angeloshaggy
  • Bekooze
  • danielctin14
  • Tom
  • Foreo
  • Orange
  • plount
  • StanCifka
  • Rob
  • Chacruna
  • Theophil
  • Impact
  • Alesh

Schedule (all times are EEST / GMT + 3):

April 24 April 25 April 26
PGL Hearthstone
Round of 8
11:00
16:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #1 - Groups A / B / C / D
12:00
15:30
PGL Hearthstone
Round of 16
12:00
22:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #1 - Groups E / F / G / H
15:30
19:00
PGL Hearthstone
Semifinals
16:00
20:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #2 - Groups I / J / K /L
19:30
23:00
PGL Hearthstone
Grand Final
20:00
21:30

April 24

  • GSL Stage #1 - Groups A / B / C / D
    12:00 - 15:30
  • GSL Stage #1 - Groups E / F / G / H
    15:30 - 19:00
  • GSL Stage #2 - Groups I / J / K /L
    19:30 - 23:00

April 25

  • Round of 16
    12:00 - 22:00

April 26

  • Round of 8
    11:00 - 16:00
  • Semifinals
    16:00 - 20:00
  • Grand Final
    20:00 - 21:30
April 24 April 25 April 26
PGL Hearthstone
Round of 8
11:00
16:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #1 - Groups A / B / C / D
12:00
15:30
PGL Hearthstone
Round of 16
12:00
22:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #1 - Groups E / F / G / H
15:30
19:00
PGL Hearthstone
Semifinals
16:00
20:00
PGL Hearthstone
GSL Stage #2 - Groups I / J / K /L
19:30
23:00
PGL Hearthstone
Grand Final
20:00
21:30

April 24

  • GSL Stage #1 - Groups A / B / C / D
    12:00 - 15:30
  • GSL Stage #1 - Groups E / F / G / H
    15:30 - 19:00
  • GSL Stage #2 - Groups I / J / K /L
    19:30 - 23:00

April 25

  • Round of 16
    12:00 - 22:00

April 26

  • Round of 8
    11:00 - 16:00
  • Semifinals
    16:00 - 20:00
  • Grand Final
    20:00 - 21:30

Prize policy

Ruleset

Tournament - 1st GSL Phase

Series #1 players (12:0015:30 | everyone has to be in the tournament area no later than 11:00 | Please note that all times are EEST / GMT +3)

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D
Faramir DTwo Maverick Orange
Foreo Logan Tom60229 Eroth
Bekooze danielctin14 Xellos Tataie
Bestmarmotte stancifka plount Chacruna

Series #2 players (15:3019:00 | everyone has to be in the tournament area no later than 14:30 | Please note that all times are EEST / GMT +3)

Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H
Lothar InnNumberguy Greensheep Xixo
Powder Blackout Vortex Skip
Bogdansky MooDy Angeloshaggy GiNEL
Rob Theophil Impact Alesh

Group A

Group B

Group C

Group D

Group E

Group F

Group G

Group H

Tournament - 2nd GSL Phase

Group I

Group J

Group K

Group L

Tournament - Playoff

Playoff